Manufacturer of a wide range of products which include spice grinding machine for small business, automatic masala mill, pin mill machine, masala mill, air swept mill and hammer mill.
₹ 150000 / piece Get Latest Price
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Brand | YAGNM |
| Capacity | 25 TO 30 KG PER HR |
| Usage/Application | Grinding Spices |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 5 Kwh |
Minimum order quantity: 1 piece
Yagnm Industries Pvt Limited Is one Of The Leading Manufacturer and Supplier Of Spice Grinding Machine Accross Pan India .Spice Grinding Machine for small business
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Hammer Mill |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 20 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Capacity | 100-200 Kg/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Yagnm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 220-240 V |
| Automatic Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Model Name/Number | PPB 600 |
| Capacity | 4000 Kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Grinding Chamber Diameter | 600 mm |
| Machine Speed | 1800-2000 RPM |
| Motor Power | 40 HP |
₹ 145000 / piece Get Latest Price
| Capacity | 40-80 Kg/hr |
| Speed | 1800 to 6000 RPM |
| Motor Power | 5 HP |
| Automatic Grade | Automatic |
| Rotor Diameter | 300-1050 mm |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | MS, SS, etc |
| Brand | Yagnm |
Yagnm Industries Pvt Ltd Is one Of The Leading Manufacturer and Supplier Of Masala Mill Accross Pan India. Masala Mill is one of our special product. This equipment is manufactured in compliance with set industrial norms, using best quality materials and components. We also readily customize these machines in different technical specifications as per client requirements. Masala mills are preferred for their superior quality, efficiency, durability, and sturdiness. These yield masalas that are hygienic and presentable. Also, we offer this equipment at cost effective prices.
Advantages:-
Operational Features
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Yagnm |
| Material | MS, SS, etc |
| Machine Capacity | 100-180 Kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 220-240 V |
₹ 290000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100-200 Kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 160 Kg |
| Brand | Yagnm |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220-240 V |
| Motor Power | 5 HP |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20-25 Kg/hr |
| Material | MS, SS, etc |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | ASM 20 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Yagnm |
| Voltage | 220-240 V |
| Motor Power | 2 HP |
| Frequency | 50/60 Hz |
Mr. Suyash Kalaskar (Managing Director)
Yagnm Industries Private Limited
Plot No B-40, Yagnam Pulverizer Pvt Ltd, TTC Midc -Digha
Airoli, Navi Mumbai - 400708, Thane, Maharashtra, India